צור קשר מהיר

"מה זה הדו"חות האלו שקיבלתי? אני לא מבין כלום"

בשבועות אלו של המחצית השניה של אפריל 2015, הנך מקבל לביתך את הדוח"ות השנתיים של שנת 2014.

הדו"חות נשלחים אליך ישירות מחברות הביטוח, קרנות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות.

יש בהם מידע מקיף וחשוב על כל תכניות הביטוח והחסכון שלך.

אשמח לסייע בידך לקרוא ולהבין את כל הנכתב שם ובמידת הצורך – להמליץ לך על שינויים מתבקשים.

השירות – ללא תשלום.

בברכה,

זאב

לקבלת הצעה לביטוח או לקביעת פגישה התקשר עכשיו

052-3455523

מרחב הפעילות: משגב, כרמיאל, עכו, נהריה, קריות, חיפה
הגליל, העמקים וכל אזור הצפון

אמנת שירות ללקוחות

הצטרפו אלינו בפייסבוק!

דו"חות שנתיים – מה לעשות איתם?

 

 

"מה יש לי בתכנית הביטוח שלי? על מה אני משלם כל הזמן? מה הם סכומי הביטוח? מה דמי הניהול שנגבים ממני?  מה סכום החסכון הפנסיוני  שנצבר לי עד כה?" אין מי שלא שואל עצמו שאלות אלו במהלך השנה. מה הן אפשרויותיו לקבל מידע זה? האחת – לפנות מדי פעם לסוכן הביטוח כדי שיעדכן אותך. השניה – לבקש ולקבל קוד כניסה דרך האינטרנט ולעקוב משם. השלישית – להכנס לאתרי מידע חדשים כגון המסלקה הפנסיונית או אתר "איתור.." של משרד האוצר ולחפש שם והרביעית  ובה אתמקד בכתבה זו – לקרוא בעיון רב את הדו"ח השנתי.

אחת לשנה, בחודש אפריל מקבלים כל אזרחי המדינה את הדו"חות השנתיים המסכמים את פעילות התכניות שלהם עד 31 לדצמבר בשנה שקדמה לה. הדו"חות  נשלחים מחברות הביטוח, קרנות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. אין הזדמנות טובה מזו – אחת לשנה – לעבור ביסודיות על כל המידע הנפרס לפניך בדו"חות אלה, לקרוא אותם בעיון ולהבין את מלוא משמעותם של הנתונים.

 

עיקרי הנתונים המובאים בדו"חות אלה:

 • תשלומים חודשיים במהלך השנה.
 • דו"ח עדכני של מצב ביטוח ויתרות חסכון לתאריך 31 לדצמבר.
 • דיווח על התוצאות העסקיות של החברה/הקרן שלך בשנה שהסתיימה  וב-4 השנים שקדמו לה.
 • אישורי מס לשנת שנסתיימה ודו"ח הצהרת הון.

שימוש נכון בדו"חות אלה, נותן בידך את האפשרות לבחון ולבדוק מדי שנה את התועלות (ביטוח וחסכון) שיש בתכניות הללו מול העלות הכספית שהנך משלם.

מה כדאי לבדוק?

 • כיסויי הביטוח (ריסק):
  1. האם הם מתאימים לצרכי המשפחה המשתנים במהלך השנים.
  2. מה הם סכומי הביטוח ומה המחיר שהנך משלם בעדם.
  3. האם יש תחליף טוב יותר, פחות יקר, לאותם ביטוחים.
 • ביטוחי בריאות וסיעוד:
  1. בדיקת כיסויי הביטוח הכלולים בפוליסת/ות הבריאות.
  2. המחיר העדכני שהנך משלם (פוליסות הבריאות מתייקרות מדי שנה או חמש שנים).
  3. האם השיפור המתמיד באיכות פוליסות הבריאות חל גם הפוליסה שלך.
 • חסכון:
  1. מהי התשואה שמשיגות התכניות – פוליסת ביטוח, קרן פנסיה, קופת גמל או קרן השתלמות - בהן אתה נמצא? האם מסלול השקעת הכספים שבחרת בו מתאים לרצונותיך?
  2. מה הם דמי הניהול בתכניות שלך.
  3. האם (כעצמאי) הנך מגיע לידי מימוש של הטבות המס להן אתה זכאי.

ישנן אין ספור דוגמאות לחשיבות המידע הנגלה לפניך. אסתפק בשלוש. הראשונה: נניח שלפני 15 שנה בהיותך בן 40 רכשת סכום ביטוח למקרה פטירה בסך 1 מליון ש"ח. זהו סכום סביר וראוי לאדם נשוי + 3 בגיל 40. בינתיים חלפו עברו 15 שנים. ילדיך התבגרו ורובם כבר מחוץ לבית, חסכונותיך גדלו (והם משמשים גם כעתודה למקרה פטירה), לבן/בת יש הכנסה נאותה, כלומר – בנתונים הללו הצורך הביטוחי נמוך יותר. ועכשיו נתבונן במחיר הביטוח כיום (גיל 55) לעומת גיל 40. עלות הביטוח כיום גבוהה בערך פי 2.5 מאשר שילמת בגיל 40. אז מה עושים? למשל – מקטינים את סכום הביטוח למחצית ורוכשים באותו המחיר ביטוח בריאות או ביטוח סיעודי. או למשל, משתמשים בכסף שנחסך ע"י הקטנת הביטוח, לצורך הגדלת החסכון. דוגמא שניה: בזמנו הציע לך סוכן ביטוח להמיר ביטוח חיים למשכנתא בתכנית מוזלת והבטיח לטפל בביטול פוליסה קודמת. והנה – תוך עיון בניירת שלפניך אתה מגלה שהנך ממשיך ומשלם גם עבור תכנית הביטוח הקודמת. ושלישית: עשית בעבר ביטוח חיים פרטי כולל ביטוח לאבדן כושר עבודה. לאחר כמה שנים התקבלת לעבודה כשכיר ונעשה לך ביטוח מנהלים/קרן פנסיה הכולל/ת ביטוח לאבדן כושר עבודה (או פנסיית נכות, כפי שזה מופיע בקרנות הפנסיה). כלומר, הנך משלם פעמיים על מרכיב ביטוחי שמוגבל בהגדרה לתת לך עד 75% מהכנסתך ולא מעבר לכך.

 

למרות החשיבות הרבה של הנתונים המופיעים בדו"חות אלה, יש קושי להבין את מלוא משמעותם. לכן – אם אינך מצליח להבין הכל, תוכל להעזר באיש מקצוע, בין אם זה סוכן הביטוח שלך ובין אם סוכן אחר או יועץ שאתה יכול לסמוך עליו.
 
לסיכום: עם קבלת הדו"חות, יש כדאיות ודאית ומוכחת לבדיקה יסודית של התכניות השונות, הן בהיבט הביטוחי והן בהיבט צבירת החסכון. אל תוותר על כך!

חזרה לכתבות